Aktualnośći
Tekst autorski nadesłany na stronę "S"
wtorek, 29 czerwca 2010 10:28

 
Biuletyn Czerwiec 2010
piątek, 18 czerwca 2010 21:19

 
Regulamin wypłaty premii jednorazowej
piątek, 18 czerwca 2010 00:11

 
Nowe tabele stawek
piątek, 18 czerwca 2010 00:08

 
Tekst autorski
poniedziałek, 14 czerwca 2010 22:12

 
Tekst autorski
piątek, 11 czerwca 2010 09:14

 
ks. Jerzy Popiełuszko
piątek, 11 czerwca 2010 09:04

 
Odpowiedź na odezwę RPZZ JSW SA
wtorek, 18 maja 2010 08:23

 
Nowy Biuletyn Solidarności - objaśnienie pięknych słów Prezesa JSW sa
wtorek, 11 maja 2010 21:32

&quo

 

MAJ 2010r.

Zarząd JSW wydał pracownikom spółki ulotkę informacyjną – w której czytamy niewykluczone jest, że w najbliższej przyszłości dobrym rozwiązaniem dla JSW będzie wprowadzenie jej na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie przy założeniu utrzymania pakietu kontrolnego przez Skarb Państwa”, i dalej czytamy w ulotce w pełni podzielamy docierające do nas głosy Pracowników, że giełda jest miejscem bezpiecznym a na procesie wejścia korzystają Pracownicy i sama firma. Wobec tych poważnych zapowiedzi nie możemy przejść obojętnie!

Trzeba powiedzieć sobie jasno, że wejście na giełdę oznacza prywatyzację firmy.

W przypadku „debiutu giełdowego”- takie poparcie zawsze kupuje się za pomocą przydziału niewielkiego pakietu akcji. W celu uspokojenia pracowników – Zarząd Jastrzębskiej Spółki zapewnia, że znajdzie rozwiązania, które uchronią miejsca pracy i uchronią pracowników przed „inwestorami nastawionymi na jakikolwiek zysk” jednak żadne z tych zapowiedzi nie są prawdą w zderzeniu z rzeczywistością.

Przykład Bogdanki jest tego najlepszym dowodem! Tam też akcjami uśpiono czujność Załogi i zapewniono ich, że Skarb Państwa zachowa pakiet kontrolny. Jednak prawda okazała się zupełnie inna. Pod presją globalnych spekulantów i aby pokryć długi państwa z tytułu nie płaconych podatków przez większość globalnych firm działających w Polsce Bogdanka została w marcu br. sprzedana prywatnym funduszom emerytalnym w których interesie leży to, abyśmy pracowali jak najdłużej, najlepiej aż do samej śmierci. Pakiet akcji jaki zachował sobie Skarb Państwa w Bogdance wynosi zaledwie 4% a miał przecież zachować pakiet kontrolny, takie zapewnienia otrzymali jej pracownicy. Warto o tych faktach pamiętać! Jako że głównym właścicielem JSW jest Skarb Państwa.

Nie jest żadną tajemnicą, że Zarząd Spółki realizuje zalecenia płynące od Ministra Grada, który dąży do całkowitej prywatyzacji gospodarki. Aby Giełda Papierów Wartościowych mogła się dalej rozwijać potrzebuje nowych firm, z których globalna finansjera będzie mogła czerpać zyski. Dlatego pod hasłem pozyskania nowego kapitału, potrzebnego do sfinansowania nowych inwestycji – nasza kopalnia jak również cała Spółka ma również trafić na giełdę.

Pracownicy Budryka zadajcie sobie kilka ważnych pytań: – czy za akcje oddacie zarządzanie firmą w łapy globalnych spekulantów i giełdowych graczy? Czy chcecie być zależni od tego czy wskaźniki GPW pójdą w górę czy w dół? Czy wyrażacie zgodę na to, aby Wasze zatrudnienie zależne było od giełdowego kasyna? Zapytajcie siebie- czy chcecie, aby Wasze prawa – główni udziałowcy zamienili na zyski? Powinniście o tym wiedzieć, że po wejściu firmy na giełdę – główni udziałowcy zaczną kierować firmą roszcząc sobie prawo do przejęcia całości wypracowanego przez Was zysku!

I znowu jako przykład mogę podać konflikt jaki powstał pomiędzy Związkami Zawodowymi a Zarządem tej firmy po tym jak Zarząd chciał cały zysk przeznaczyć na dywidendę dla udziałowców. Nie łudźmy się też, że po wejściu na giełdę Spółka pozostanie w rękach Skarbu Państwa. Jeśli dalej Ministerstwo Skarbu Państwa będzie w rękach PO to Skarb Państwa nie zachowa pakietu kontrolnego w żadnej z firm, a tylko to gwarantuje nam, że Nasze Prawa nie staną się źródłem zysku! Kiedy Skarb Państwa sprzeda swoje udziały w Spółce, Zarząd będzie działał w interesie udziałowców a nie pracowników! Trudno znaleźć spółkę giełdową, w której zarząd nie byłby zależny od spełnienia oczekiwań udziałowców – nastawionych na uzyskanie maksymalnego zysku! Patrząc na inne spółki giełdowe istnieje obawa, że po wejściu na giełdę nie staniecie się współwłaścicielami spółki, ale maszynką do zarabiania pieniędzy przez udziałowców. Musicie zadać sobie podstawowe pytanie czy chcecie pracować w państwowej czy prywatnej kopalni. Pamiętajmy o tym wszystkim, kiedy będziemy decydowali – czy zgadzamy się na prywatyzację firmy oraz wtedy, kiedy będą wybory nowego prezydenta!!!

Były prezydent – Lech Kaczyński był gwarantem tego, że spółki węglowe pozostaną w rękach państwa. Po jego dramatycznej śmierci utraciliśmy te gwarancje, które nam może przywrócić tylko jego kontynuator Jarosław Kaczyński. Poza interesem giełdowych spekulantów i liberalnego rządu PO nie ma żadnych powodów, aby nasza spółka znalazła się na giełdzie!

Teraz kolejny raz odniosę się do ulotki Prezesa Zagórowskiego, tu przytoczę cytat „kolejnych ok. 34 mln chcemy Wam wypłacić w formie premii jednorazowej jeszcze przed wakacjami”. Cieszy takie stanowisko, ponieważ nie stawia żadnych warunków wypłaty w/w premii jako to jeszcze niedawno prezentował. Natomiast szczytem hipokryzji jest odniesienie się do nowego układu zbiorowego pracy, przytoczę cytat z ulotki

„W przygotowanym nowym układzie zbiorowym pracy dla Pracowników JSW Zarząd zaproponował gwarancje zatrudnienia dla Pracowników naszych Kopalń. Niewątpliwie liderzy związkowi są świadomi, że takie rozwiązania są korzystne dla Pracowników i będą chcieli je szybko wdrożyć”.

Zapomniał poinformować Załogę, że w nowym układzie soboty są dniami roboczymi w pięciodniowym tygodniu pracy. Rekompensowanie pracy w dniach wolnych od pracy będą regulowały przepisy Kodeksu Pracy. Z tego wynika, że za przepracowaną niedzielę otrzymamy dzień wolny niepłatny. Co zaś dotyczy barbórki, 14-tki, nagrody jubileuszowej czy karty górnika w nowym układzie pracownicy mogą otrzymać te świadczenia co może oznaczać, że w cale nie muszą. Wszystkie zapisy w nowym układzie są w opiniowaniu czy konsultacjach ze stroną społeczną a powinno być zapisane w uzgodnieniu. Są to niektóre zmiany proponowane przez Zarząd Spółki. Musimy wspólnie bronić naszych przywilejów górniczych!!!

 

Chcesz wiedzieć więcej – odwiedź stronę internetową

www.solidarnoscbudryk.pl NSZZ „Solidarność” tel. 5749

 

 

 
BIULETYN SOLIDARNOŚCI KWIECIEŃ 2010r.
środa, 28 kwietnia 2010 09:01

 
Opinie z ostatniej chwili!
piątek, 16 kwietnia 2010 11:06

 
Zwrot pożyczki przez JSW
czwartek, 08 kwietnia 2010 07:36

 
Protokół rozbieżności
piątek, 19 marca 2010 22:45

 
pismo w sprawie wejścia w spór zbiorowy
środa, 17 lutego 2010 13:36

 
Pismo w sprawie ustalenia wysokości funduszu płac na 2010r.
piątek, 12 lutego 2010 13:07

 

24 lutego 2010r. nastąpi rozpoczęcie rokowań celem zawarcia  układu zbiorowego pracy dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A

 
« pierwszapoprzednia123456następnaostatnia »

Strona 5 z 6

Godzina

Kalendarz

Sierpień 2018 Wrzesień 2018 Październik 2018
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 35 1
Tydzień 36 2 3 4 5 6 7 8
Tydzień 37 9 10 11 12 13 14 15
Tydzień 38 16 17 18 19 20 21 22
Tydzień 39 23 24 25 26 27 28 29
Tydzień 40 30

Galeria

Strona regionu i SKGWK NSZZ "S"

 

 

Sekcja Krajowa Górnictwa Węgla Kam.

 

 

 

 

 

CIEKAWE WYDAWNICTWA

 

 

 

 

 

2

3 odcinek

4 odcinek

5 odcinek

 

 

 

 

 


Prawo pracy

Liczba wejść

Wejścia [+/-]
Dzisiaj:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
1281
3139
3632

-493

Wszystkie
Razem 2 605 825